Muiden töiden ohella on vähitellen rakentunut tuumapalapeittokin,
josta kerroin viime vuoden syyskuussa.
Tikkasin blokki kerrallaan ja yhdistin kaitaleilla.
Blokkien takakankaana käytin harvemmin käytettyjä kankaita, joiden pinta oli miellyttävän pehmeä. Näin takapuolestakin tuli oma tilkkupeitto. Harkitummin valittujen kankaiden kanssa siitä olis voinut tulla vaikka kuinka hieno, mutta nyt mentiin varastopaloilla. Tikatessa ei vielä ollut blokkien järjestyskään selvillä.
Välikaitaleet laitoin ensin oikealle puolelle ja sitten takapuolelle.
Toisen reunan ompelin taakse käsin kun en halunnut näkyvää ommelta välikaitaleeseen.
Pieniä paloja tuli se 4480 ja laskin että suunnilleen 600 eri kangasta.
Jotain on vain se yksi pala, joka oli jokin näytetilkku.
Jossain blokissa on vain muutamaa kangasta kun toisessa voi olla 60 erilaista.
Rivit olivat välillä taas rullalla odottamassa jatkoa.
Reunassa on pelkkä vinonauha.
Valmis etupuoli ja...
...takapuoli. Peiton koko on 140x200 cm.
Pinnasta näkee että olen käyttänyt paljon punaisia kankaita.
Tämä oli monessa mielessä varastojen hyödyntämistä:
1.5 tuuman paloja, täytevanupaloja, takakankaita ja välikaitaleita myöten.
Näkyykö varastojen vähenemisenä? Huonosti. Ei auta kuin jatkaa harjotuksia.
Harrastusten täyteistä syksyä!
Tämän vuoden viimeiset keltavahverot.
Toivottavasti suppilovahveroita vielä nousee.
Kyllä tuli aivan upea peitto, kärsivällisyyttä tuon peiton teossa on vaadittu! Aivan ihastuttava, pidän kovasti. No melkein sen arvasikin, ettei varastot vähentyneet paljonkaan, ei kun uutta peittoa vain tekemään:)
VastaaPoistaKiitos! Aika kivuttomasti työ eteni kun välillä oli muita puuhia. Jatkamisesta taisi tulla suurin kynnys. Helpotti kun maali alkoi häämöttää. Miksiköhän kaikki kuvat ei aukea isommaksi, vaikka mielestäni olen ladannut samalla lailla?
PoistaEn osaa sanoa, ihmettelin sitä itsekin, jospa niissä on jokin rajoitus mennyt vahingossa päälle tai koko on liian iso, en tiedä.
PoistaOnnistuin kuvien kanssa kun latasin uudelleen. Nyt ainakin tämän postauksen kuvat avautuvat klikkaamalla. Tätä puutetta ei aina itse huomaa.
PoistaWautsi:) Onpa hieno, myös takaa on oikein upea, tykkään:)
VastaaPoistaTällä yhdistämissysteemillä on hyvä puoli että saa pieniäkin vanupaloja käytettyä. Sitä voi vaan ihmetellä että kangasvarastot ei juurikaan hupene vaikka kuinka luulisi.
Kovan työn olet tehnyt!
Kiitos! Taustapuoli olikin sitten yllätys itsellekin :) että semmonen tuli! Se vanupalojen käyttö olikin erityisen palkitsevaa, niitäkään kun ei ole heittänyt roskiin :)
PoistaHuh, huh! Oletpa ollut ahkera, kun olet ommellut nuo palat yhteen, sitä ennen tietysti leikannut kaikki samankokoisiksi. Kieltämättä itsellänikin on niin paljon kankaita, että yhden peiton ompelu ei näy missään.
VastaaPoistaNyt minulla on menossa yöpukujen ompelu pukin konttiin: trikoovaraston pienennys!!
Kyllähän tässä on vuosia kulunut. Aina välillä kun siivoan pöytää, leikkaan paloja ja siitä on sitten helppo ommella yhteen isommiksi pinnoiksi. Mukavaa se on kun saa käytettyä varastoansa!
PoistaUpea peitto, pitäisköhän varastaa ideasi ja ryhtyä kokoamaan pikkupalapeittoa! Terveisin Mäkisen Mirja
VastaaPoista